Pravidla hraní tRPG

Pochopit princip hraní tRPG není vůbec nic těžkého. RPG je zkratka z anglického značení ‚role-playing game‘. Spočívá v tom, že si vytvoříte vlastní virtuální postavu a vdechnete jí život. Je to, jako když si malé děti hrají s panenkami a vojáčky. Vytvoříte si postavu podle svého gusta a za tu pak hrajete, tvoříte její osud.

To, co vaše postava říká, píšete mimo hvězdičky, to co dělá, mezi ně, a co si myslí, mezi lomítka.

Například:

*vstoupí do zasedacího sálu, rozhlédne se, usadí se na židli a tiše povzdechne* To je zase den. *pohledem zahlédne Johna v hloučku jiných kolegů* //Hmm fešák// *pomyslí si a pousměje se* 

I v tRPG se však mohou vyskytnout hráčské chyby. Některé vám přiblížím:

Příchod, odchod: Častá chyba. Kdykoliv někam vejdete, musíte zase odejít, než začnete hrát na jiném místě. Umíte se snad rozdvojovat? Ne. Vaše postava to taky neumí.

Ovlivňování cizí postavy: Ne. Nic takového se nesmí stát. Musíte hrát pouze za sebe a neovlivňovat ostatní. To, že někomu nastavíte nohu, aby zakopl, ještě neznamená, že upadne. Musíte dát spoluhráčům šanci zareagovat a vypořádat se s podněty, které jste jim svým příspěvkem připravili.

Metagaming: Zákeřná věc. Je důležité si uvědomit, že vy nejste vaše postava a vaše postava nejste vy. Je tudíž důležité naučit se oddělit realitu od hry. Vy si můžete přečíst profily hráčů, jiné hry a dozvědět se tak spoustu informací, ale vaše postava ne. Co nezažije ve hře na vlastní kůži, to neví. A i když si můžete přečíst z profilu, jak se postava jmenuje, dokud se vám nepředstaví, vaše postava by o tom neměla vědět, nejedná-li se ovšem o všem známou postavu (například prezident).

Mary Sue/Gary Stu: Neboli dokonalá postava. Všechno zná, umí, je nejlepší, je nejkrásnější a nikdo ji nikdy neporazí. Hráč tohoto druhu postav si zřejmě myslí, že je středem vesmíru. Ne! Je mnohem zajímavější a zábavnější hrát za postavu, která má nějaké nedostatky a slabosti, než za téměř nelidskou bytost. Mary Sue a Gary Stu se stávají často neoblíbenými mezi normálními kouzelníky.

Historie postavy, vzhled a vlastnosti: Každá postava má tak jako i reálná osoba svoje typické charakterové vlastnosti a schopnosti. Vlastnosti vyjadřují hlavně povahu a charakter osoby.